Bezpieczne i umiarkowane spożycie alkoholu

kac w pracy

Wiele osób w tygodniu pracy nie pije alkoholu, natomiast w weekendy pozwala sobie na relaks wypijając kilka butelek piwa lub mocniejszych trunków dziennie. Warto wziąć pod uwagę, że takie podejście jest niebezpieczne i może powodować problemy zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że organizm ma trudności z przetworzeniem dużej dawki alkoholu przyjętej w ciągu 2 dni.

Aby uniknąć poważnych problemów, trzeba wiedzieć, jaka dzienna dawka alkoholu jest uważana za bezpieczną.

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu?

Lekarze wciąż nie osiągnęli konsensusu co do tego, czy istnieje dawka alkoholu, która jest nieszkodliwa dla organizmu. Niektórzy uważają, że 200 ml wina lub 50 ml wódki (koniaku) 2-3 razy w tygodniu to całkowicie akceptowalna ilość alkoholu, która w żaden sposób nie wpłynie na zdrowie. Inni uważają, że już tak niewielka ilość zwiększa ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych i prowadzi do alkoholizmu.

Istnieją specjalne tabele i wzory, które pomogą Ci obliczyć w przybliżeniu, ile alkoholu możesz wypić bez szkody dla zdrowia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie można na nich polegać w 100%, ponieważ uzyskane wartości są uśredniane. Dla każdej osoby bezpieczna dawka alkoholu jest ustalana indywidualnie, parametr ten zależy od płci, wieku, masy ciała i obecności chorób przewlekłych.

bezpieczna dawka alkoholu

Bezpieczna ilość alkoholu dziennie

Przeprowadzono wiele badań i eksperymentów w celu ustalenia dziennego spożycia alkoholu. Most Western i nasi lekarze zgodzili się, że bez szkody dla zdrowia mężczyzna w średnim wieku i złożony może pić dziennie:

  • wino – do 200 ml;
  • piwo – do 500 ml;
  • wódka (koniak, whisky) – do 50 ml.

Dla płci pięknej za bezpieczną uważa się następującą ilość alkoholu:

  • wino – do 100 ml;
  • piwo – do 330 ml;
  • napoje mocne – do 30 ml.

Warto wziąć pod uwagę, że kobiety ze względu na swoje cechy anatomiczne wpadają w pijaństwo znacznie szybciej, dlatego już po 1, 5-2 latach codziennego picia może rozwinąć się u nich uzależnienie od alkoholu.

Ile możesz pić tygodniowo bez szkody?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) obliczyła, ile alkoholu tygodniowo można spożywać bez szkody dla zdrowia. Bezpieczną dawkę podaje się w porcjach, przy czym porcja standardowa to 10 ml etanolu lub 8 g alkoholu.

Dla mężczyzn

W przypadku mężczyzn dopuszczalne jest wypicie 3 jednostek alkoholu dziennie lub 21 jednostek tygodniowo, z zastrzeżeniem dwóch dni całkowitej trzeźwości.

Dla kobiet

Kobietom nie zaleca się spożywania więcej niż 2 porcji dziennie lub 14 porcji tygodniowo. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, kobiety również powinny pić alkohol w co najmniej dwudniowych odstępach.

Czy istnieje bezpieczny standard dla kierowcy?

Wielu kierowców interesuje, ile i w jakiej ilości alkoholu mogą wypić, zanim wsiądą za kierownicę. Według ustalonych norm stężenie czystego alkoholu w surowicy krwi nie powinno przekraczać 0, 35 ppm. Normę tę wprowadzono ze względu na to, że alkohol jest zawsze obecny we krwi człowieka, nawet jeśli napoje alkoholowe nie były wcześniej spożywane.

alkohol i prowadzenie pojazdu

Alkohol dostaje się do organizmu, ponieważ występuje w wielu produktach spożywczych, w tym w kefirze, niektórych owocach i wypiekach. Każdy kraj ma swój własny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy.

Umiarkowane spożycie alkoholu

Aby uniknąć problemów zdrowotnych i zminimalizować ryzyko uzależnienia od alkoholu, należy pić z umiarem. Szczególnie ważne jest, aby znać swoją normę w przypadku osób, które mają problemy z alkoholem, na przykład tych, które po kilku kieliszkach wódki tracą kontrolę nad swoim zachowaniem lub stają się zbyt agresywne.

Nawet przy umiarkowanym spożyciu alkoholu zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

  • Absolutnie nie należy mieszać ze sobą różnych rodzajów alkoholu;
  • po silnym stresie nie zaleca się picia więcej niż 70 ml mocnych napojów;
  • podczas picia alkoholu należy powstrzymać się od palenia, ponieważ nikotyna wzmaga odurzenie;
  • Napoje z cytrusami lepiej pojadać jako przekąskę, gdyż zawarte w nich substancje przyspieszają proces rozkładu alkoholu.

Jeśli chodzi o ograniczenia, nawet przy umiarkowanym spożyciu alkoholu zaleca się powstrzymanie się od przyjmowania leków, ponieważ alkohol może zneutralizować lub odwrotnie, nasilić ich działanie.

Jak obliczyć limit alkoholu bez kaca?

Aby uniknąć kaca następnego dnia po uczcie, spożycie alkoholu powinno być umiarkowane. Jeśli mówimy o konkretnych rodzajach napojów alkoholowych, to średnio na 1 kg masy ciała powinno przypadać nie więcej niż:

  • wódka – 4 ml;
  • piwo – 30 ml;
  • wino – 12 ml;
  • tequila – 3 ml;
  • absynt – 2 ml.

Warto wziąć pod uwagę, że z biegiem lat dawkę alkoholu należy stopniowo zmniejszać, gdyż w wieku dorosłym organizm nie radzi sobie już tak skutecznie z etanolem, a proces jego eliminacji ulega spowolnieniu. Im więcej składników znajduje się w napoju, tym trudniej organizmowi sobie z nim poradzić. Po wypiciu koniaku, whisky czy absyntu kac będzie gorszy niż po tej samej ilości wódki.

Notatka! Napoje i przekąski spożywane razem z alkoholem mają niewielki wpływ na nasilenie kaca. To, jak się poczujesz następnego ranka, zależy tylko od ilości i jakości tego, co wypijesz.

Ile pić, nie ryzykując upicia się?

Nawet przy umiarkowanym spożyciu alkoholu nie można zagwarantować, że dana osoba nie upije się. Narkolodzy twierdzą, że ryzyko zachorowania na alkoholizm w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych. Ważną rolę odgrywa także stan psycho-emocjonalny.

W każdym razie należy pamiętać, że regularne spożywanie napojów alkoholowych (nawet w umiarkowanych ilościach) uzależnia i może powodować uzależnienie od alkoholu.

kac po alkoholu

W medycynie międzynarodowej istnieje termin „dawka krytyczna" - jest to maksymalna ilość alkoholu, jaką dana osoba może wypić bez ryzyka przejścia do 2 lub 3 etapu alkoholizmu. Każda osoba, która podejrzewa, że popada w uzależnienie, powinna wiedzieć mniej więcej, na jakim etapie się znajduje. Jest to bardzo ważne, aby zapobiec postępowi choroby i utrzymać jej stabilny poziom.

Osoby pijące alkohol umiarkowanie i znajdujące się pomiędzy 1. a 2. etapem alkoholizmu mogą raz w tygodniu pić nie więcej niż 100-300 ml wódki. Taka ilość alkoholu nie spowoduje poważnego uszczerbku na zdrowiu i zapobiegnie pogorszeniu się sytuacji.

Notatka! W przypadku nadużywania alkoholu ryzyko uzależnienia się od alkoholu jest szczególnie wysokie u osób poniżej 20. roku życia.

Wzór na określenie indywidualnych norm alkoholu

Eksperci ds. zdrowia opracowali wzór, za pomocą którego można obliczyć spożycie alkoholu przez daną osobę. Korzystając z tej metody, możesz niezależnie określić, ile alkoholu możesz wypić dziennie bez szkody dla zdrowia.

Podstawą jest 1, 5 g alkoholu etylowego na 1 kg masy ciała człowieka. Jeżeli osoba waży 70 kg, indywidualna dawka etanolu wynosi 105 ml. W każdym razie należy zrozumieć, że takie wartości są uśrednione, ponieważ wiele zależy od wieku, płci i cech fizjologicznych organizmu.

Wniosek

Alkohol spożywany z umiarem nie szkodzi zdrowiu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadkach, gdy spożywane są napoje wysokiej jakości, wykonane z naturalnych składników.

Aby zminimalizować ryzyko niepożądanych powikłań, zaleca się wyliczenie indywidualnego spożycia alkoholu i jego nieprzekraczanie. I oczywiście należy pamiętać, że nawet w minimalnych ilościach nie zaleca się spożywania alkoholu częściej niż 2-3 razy w tygodniu, ponieważ może to wywołać rozwój uzależnienia od alkoholu.